Nomuli’nin ufak tefek amaçları

Nomuli dilinin ilerleyen yıllar için hedefleri:

Anlayışçı nizam sitesinde bir sürü makale var orası daha çok siyaset içerikli bir platform ve felsefik diyebiliriz. Fakat nomuli’nin de bir yol haritası mevcut sonuçta. Anlayışçılık projesi için bir topyekün toplumsal dönüşüm projesi demiştik başarısı için uzun yıllar gerekebilir ve büyük ihtimalle yaşadığımız yüzyılda görmek zor olabilir. Sonuçta bir dünya barışını sağlamak zor bir ütopya ama bu ütopyaya sahip olmakta bir beceridir. Fakat hep diyorum nomuli projesi de önemli bir proje ve ısıtıp ısıtıp aynı soruları soranlar oluyor Ne zaman başarı gelebilir? diye. Aslına bakarsanız nomuli doğduğu andan itibaren başarılıdır. Ayakta kaldığı süre onun için başarıdır sonuçta bu bir yapay dil ve sanat yapıyoruz sanat çerçevesiyle bir toplumsal görüş ortaya koymaya çalışıyorum.

Ütopya’yı görmezsek destek vermeyiz diyen şahıslar buradan sonrasını okumayıp bu pencereyi kapatabilirler ve ben hedeflerimi yazayım.

Bugüne kadar nomuli hareketi başarılı oldu zira 13 yıl evvel ben dil geliştirirken “Arka sıralardaki arkadaşlarıma nasıl ulaştırırım?” diye düşünürken, Dili kilitleyen hatalı gramer kuralları oluştururken bile pes etmemiştim “Bir gün mutlaka olacak” diyen bendim sonuçta.

Ve bugün 2017 yılındayız bir kere bir dergiye çıktım bir kere bir gazetenin internet sitesinde haber oldum, bir keresinde de bir haber sitesinde haber oldum. Tabii ki bundan sonra da dergiye çıkartmak isteyen olursa hayır demeyiz her türlü dergi olabilir yeter ki terör organizasyonu ya da erotik dergi olmasın. Bugün faydalanmak isteyen ve merak eden kişiler http://www.facebook.com/nomuli adresinden sayfaya mesaj atabilir ve linkleri gösteririm nomuli dokümanlarının olduğu. Nomuli ikinci konuşan hep bulmuştur. Yani bugüne kadar nomuli kelimelerini ağzına almayan tanıdığım kişi hemen hemen yoktur. Jest için bile olsa konuşturabilmişimdir bu başarı değil mi sonuçta? evet istiyor çoğu kişi ikinci bir konuşabilen şahsı fakat o da olacak meraklanmasın kimse. Şimdi belirli hedeflere geçelim:

1-) Sasterlinguproçekto (aile dili projesi)

Nomuli’nin en ufak vadeli hedefidir hiç bir hedef tutmazsa bu tutacaktır. Bu SLP(Sasterlinguproçekto) ile alay edenler oldu sebebi ise daha saçma: “Henüz evlenmedin ve çocuğuna öğretmekten bahsediyorsun” diye. ya da “karın konuşmak istemezse nolacak?” diye. Halbuki çok basit 2 cevabı var bunların: Gün gelir herkese bir kısmet çıkar o kişi yuva kurar ve Allah’ın izniyle hedefine ulaşır. Diğer taraftan evlilik kurumu eşlerin karşılıklı anlaşabilmesine dayalı bir kurumdur. Bu meseleyi müstakbel eşim ile konuşurum üçüncü tekil/çoğul şahıslarla değil, bu konuda anlayış lazımdır.

2-) Fezlega komenemo (Daha fazla paylaşım)

Nomuli’nin daha fazla konuşulması. Bu zaten hali hazırda yapılan bir aktivite ve propaganda hızlı gelişiyor.

3-) Sabularoy (konuşan grupları):

5 tane, 10 tane 30 tane akıcı nomuli konuşabilen kişinin ortaya çıkması. Bu da hayal değil aslında ütopya sayılmaz.

 

Ve bazı kişilerin yanıldığı en büyük noktayı düzeltelim:

NOMULIST DEVLET YOKTUR!

Evet nomulist devlet var olmayacak sonuçta sanatsal amaçlı bir yapay dil ve yardımcı dil olarak tasarlanmış bir dilden konuşanların olduğu bir saf toplum olacak demiyoruz. Anlayışçılık ilkelerine uygun ve dili nomuli olan bir devlet fikrimiz yoktur ve hiç olmayacaktır. Bunu diyenler nomuli’nin amaçlarını anlamamıştır. Anlayışçı devlet dediğimiz devlet modeli zaten ideolojik bir devlet değildir. İnsanların büyük çoğunluğunun iyi geçindiği bir huzurlu ortamı arama serüvenidir, kişinin inancı, görüşü fark etmeksizin hayatını barışçıl yollarla güzelleştirmeye çalışmasıdır. Karıştırmayalım bunları.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s